Skirtumai tarp pluoštinės ir psichotropinės kanapės

Mūsų tikslas - pakeisti klaidingą žmonių nuomonę apie pluoštines kanapes ir padėti suprasti jų teikiamą naudą. Šiame straipsnyje Jus supažindinsime su pagrindiniais skirtumais tarp pluoštinių ir narkotinių kanapių.

Skirtumas tarp pluoštinės kanapes ir narkotines kanapes

Būtų klaidinga teigti, jog pluoštinė kanapė (angl. 'hemp') ir narkotinė kanapė (marihuana) yra dvi skirtingos augalų rūšys - šie augalai priklauso tai pačiai kanapinių (Cannabaceae) augalų šeimos grupei pavadinimu Cannabis Sativa. Esminis skirtumas tarp šių augalų rūšių, tai psichotropinės medžiagos tetrahidrokanabinolio (THC) ir naudingojo kanabinolio (CBD) kiekiai juose. Daugumoje Europos sąjungos šalių, kanapių augalai, kuriuose THC kiekis neviršija 0,2% klasifikuojami kaip pluoštinės kanapės, kurias leidžiama auginti ir naudoti įvairiose pramonėse (maisto, kosmetikos, drabužių ir kt). O visi kiti kanapių augalai, kuriuose psichotropinės medžiagos THC kiekis yra didesnis nei 0,2% klasifikuojami kaip narkotinės kanapės (marihuana).
Trumpai tariant, abi kanapių rūšys turi daug įvairių kanabinoidų, tačiau skirtumas tas, kad narkotinėse kanapėse dominuojantis kanabinoidas yra psichiką veikiantis tetrahidrokanabinolis (THC), kurio kiekis gali siekti nuo 5-30%, o pluoštinėse kanapėse dominuojantis kanabinoidas yra naudingasis kanabidiolis (CBD), o THC šiose kanapėse yra ne daugiau kaip 0,2%, todėl jų vartojimas yra visiškai saugus.

Pluoštinių kanapių ir iš jų gaminamų produktų nauda

Vizualiai abu augalai yra ganėtinai skirtingi, jeigu lygintumėte juos vieną šalia kito, skirtumai būtų akivaizdūs. Įprastai, narkotinės kanapės turi platesnius lapus su tankiais-stambiais žiedais ir yra panašesnės į krūmą, bei išauga iki 2m aukščio. Pluoštinių kanapių augalas, priešingai, išauga gerokai aukštesnis (iki 4 m.) ir vizualiai atrodo lieknesnis su siauresniais lapais, kurių dauguma yra augalo viršūnėje.

Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų augalų, yra jų cheminė sudėtis, ypač tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis juose. THC yra psichiką veikiantis kanabinoidas, kurio narkotinių kanapių augaluose gali būti 5-30%. Pluoštinėse kanapėse THC lygis yra ne didesnis kaip 0,2%, todėl jų vartojimas nesukelia psichoaktyvaus poveikio. Leistina THC riba pluoštinėse kanapėse yra griežtai reglamentuota daugumoje Europos sąjungos šalių ir svyruoja nuo 0,2 iki 0,3%.

Narkotinėms kanapėms užauginti reikia labai daug priežiūros ir tinkamų sąlygų, optimalios temperatūros, pakankai šviesos ir drėgmės. Šie augalai įprastai auginami patalpų viduje, yra itin jautrūs įvairioms ligoms, pelėsiams ir pan., todėl jų auginimui yra naudojamos įvairios trąšos ir pesticidai. Pluoštines kanapes (hemp) auginti yra sąlyginai paprasta, jos puikiai auga įvairiomis sąlygomis ir nereikalauja daug priežiūros, todėl gali būti auginamos greitai ir ekologiškai, nenaudojant įvairių trašų ir chemikalų.

CBD kanapių aliejus

Pluoštinės kanapės savo savybėmis, pritaikymu pramonėje, auginimu ir funkcionalumu ženkliai skiriasi nuo narkotinių kanapių (marihuana) tačiau šie skirtumai nepakeitė ano meto politikų sprendimo 1970m. įtraukti visų rūšių kanapių augalus ir jų formas į I (pirmos) kategorijos narkotinių medžiagų sąrašą.

Praėjus daugiau nei 50 metų, daugumoje pasaulio šalių pluoštinės kanapės ir jų produktai vėl įgavo skirtingą sąvoką ir nustojo būti tapatinamos su narkotinėmis kanapėmis. Šiais laikais pluoštinės kanapės gali ir yra naudojamos tūkstančiais skirtingų būdų, įskaitant, bet neapsiribojant: įvairūs maisto papildai, kosmetika, odos priežiūros priemonės, vaistiniai preparatai, drabužiai, statybinės medžiagos ir t.t. Daugiau apie pluoštinių kanapių svarbą Lietuvoje ir pasaulyje skaitykite šiame straipsnyje.